
Lämpeneekö pihasauna turvallisesti?
19.09.2025
Uusi laki helpottaa pihasaunojen, vierasmajojen ja autotallien lupakäytäntöjä, mutta rakentamista ohjaavista määräyksistä ja turvallisuudesta ei voi tinkiä. Sähkötöitä saa tehdä vain sähköalan ammattilainen.
Uuden rakentamislain myötä alle 30 m2:n neliön pihasaunoihin ja esimerkiksi vajoihin ja autotalleihin, ei tarvita enää rakennuslupaa. Muutoksen odotetaan kasvattavan piharakennusten määrää.
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesin ylitarkastaja Petri Kulmala muistuttaa, että lakiuudistuksesta huolimatta rakentamiseen liittyviä määräyksiä on noudatettava kuten ennenkin.
– Kiinteistön rakentamisoikeuden ylittäminen ei ole sallittua. Rakentajan on huolehdittava kaavamääräyksistä sekä oikeista etäisyyksistä naapurikiinteistöön ja sen rakennuksiin. Häntä velvoittavat myös muun muassa paloturvallisuus-, sähköturvallisuus- ja jätevesimääräykset.
Kulmalan mukaan on tärkeää ymmärtää, että kun rakennus on vapautettu rakennusluvasta, rakentajalla itsellään on kaikki vastuu sen turvallisuudesta.
Rakennusvalvonta astuu peliin vasta silloin, jos rakennuksessa tai sen sijoittamisessa havaitaan jälkikäteen selkeitä puutteita.
Tukes aloitti valvontahankkeen
Tukes on aloittanut valvontahankkeen, jossa tarkastellaan markkinoille saatettavien pihasaunojen turvallisuutta. Hankkeessa kiinnitetään erityistä huomioita rakentamisluvasta vapautettuihin alle 30 m2 kokoisiin pihasaunoihin.
Tukesin tietoon on tullut esimerkiksi tapauksia, joissa asiakas on ostanut valmiin saunapaketin, ja vahinkotilanteessa on käynyt ilmi, että tulisijan, yhdysputken tai savupiipun suojaetäisyydet eivät ole täyttäneet valmistajan määrittämiä etäisyyksiä palavaan materiaaliin. Kaikissa saunapaketeissa suojaetäisyyksiä ei ole myöskään välttämättä ilmoitettu asianmukaisesti.
– Kiukaan etäisyyttä ei voi koskaan pienentää erillisellä suojaseinällä tai rakenteella, mikäli valmistaja ei ole erikseen testannut kiuasta kyseisellä suojarakenteella.
Paloturvallisuusriskinä voi olla myös, ettei savupiipun korkeus täytä kansallisia vaatimuksia, eikä savupiipun katto- tai seinäläpivientiä ole toteutettu valmistajan ohjeiden mukaisesti.
– Kiukaan ja savupiipun kaltaisten rakennustuotteiden pitää olla myös CE-merkittyjä, Kulmala muistuttaa.
Puutteita on ollut toisinaan myös pihasaunojen kantavissa rakenteissa, joita ei ole mitoitettu Suomen talvisten lumikuormien mukaan.
Osassa pihasaunoja kiuas lämpenee puilla, osassa on sähkökiuas.
Nettiostosten kanssa tarkkana
Valvontahanke kohdistuu valmiisiin saunapaketteihin. Tukesin ja rakennusvalvonnan ulottumattomissa ovat pihasaunat ja muut rakennukset, joita tee-se-itse-henkilöt nikkaroivat itse ”pitkästä tavarasta.”
Kulmalan mukaan tällaisessakin tilanteessa rakentajan pitäisi laatia itse tarkat rakennussuunnitelmat ja lujuuslaskelmat. Hän epäilee, että todellisuudessa pienempiä rakennuksia tehdään kuitenkin usein mutu-tuntumalla, vaikkapa Youtube-videoiden avustuksella.
Hän kehottaa myös harkitsemaan, kannattaako ostaa netistä vanhaa puukiuasta ja savupiippua, joiden kunnosta ei ole varmuutta, vaikka rakennustuotteiden kierrättäminen muuten onkin hyvä asia.
– Mikäli ehdottomasti haluaa käyttää pihasaunassa vanhoja tuotteita, avuksi kannattaa ottaa rakentamisen ammattilainen, joka varmistaa sopivatko ne kohteeseen ja mikä on oikea asennustapa.
Kulmala huomauttaa, että pihasauna kannattaa sijoittaa myös riittävän kauas rakennuksista niin, että savupiippuja koskevat määräykset täyttyvät.
Yhä useampaan piharakennukseen tulee sähköt
Kulmala arvioi, että lakimuutoksen myötä myös erilaisten vierasmajojen ja työtilojen rakentaminen yleistyy. Tilat saattavat olla pihasaunan tai autotallin yhteydessä tai erillisiä rakennuksia.
Todennäköisesti suuri osa uusista rakennuksista sähköistetään. Sähköä tarvitaan vaikkapa valaistusta, lämmitystä, mikroaaltouunia, televisiota, tietokonetta ja polttavaa wc:tä varten. Sähköasentajille tuonee töitä myös piharakennusten varustaminen aurinkopaneeleilla.
– On tärkeää muistaa, että lakiuudistus ei vapauttanut sähkötyötäkään ”jokamiehenoikeudella” tehtäväksi. Sähkötyöt vaativat aina tekijäksi sähköalan ammattilaisen, Kulmala korostaa.
Teksti: Matti Välimäki
Kuva: Shutterstock
Kommentit
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua!

#energiatehokkuus #kotona #turvallisuus #vapaalla
Lämpeneekö pihasauna turvallisesti?
Uusi laki helpottaa pihasaunojen, vierasmajojen ja autotallien lupakäytäntöjä, mutta rakentamista ohjaavista määräyksistä ja turvallisuudesta ei voi tinkiä. Sähkötöitä saa tehdä vain sähköalan ammattilainen.

Aikuisen keskittymisen haasteet kannattaa tunnistaa ja selvittää
Digidieetti vapauttaa aivoja myönteiseen lepoon: Keskittymisen vaikeudet eivät ole yksi ja sama asia kaikille. Siksi on tärkeää miettiä, mistä omat haasteet voisivat johtua. Toisinaan jopa hienoinen elämäntapojen säätö voi olla oleellista k...